Pytania i odpowiedzi

Najczęściej pojawiające się pytania o proces współpracy z architektem wnętrz. 

Co zawiera projekt kompleksowy

  • BRIEF: wytyczne do realizacji projektu podsumowujące ankietę i wywiad wstępny;
  • uzgodniony UKŁAD FUNKCJONALNY inaczej ARANŻACJA; 
  • WIZUALIZACJE I SPACERY 3D;
  • teczkę wydruków dla wykonawców ok. 30-u arkuszy RYSUNKÓW TECHNICZNYCH; 
  • LISTĘ ZAKUPOWĄ tj. spis rzeczy do kupienia wraz z orientacyjną ceną, miejscem zakupu i namiarami na wykonawców,
  • namiary na sprawdzonych WYKONAWCÓW jak ekipa remontowa, konstruktor (w razie potrzeby) stolarz, kmaieniarz, schodziarz, szklarz, czy salon tkanin (i wiele innych);
  • namiary na INSTALATORÓW: dom inteligentny, systemy zabezpieczeń, specjalistów od ogrzewania, wentylacji;
  • indywidualną OPIEKĘ na każdym etapie współpracy np. w postaci rozmów z wykonawcami.

Pytania o współpracę i proces projektowy

∴ Ile trwa projekt wnętrza?

Prace nad projektem podzielone są na etapy. Praca nad projektem kompleksowym całego domu jednorodzinnego to minimum 15 tygodni, natomiast dla mieszkania to minimum 10 tygodni.

Zaprojektowanie wnętrza jest czynnością czasochłonną. Ponieważ praca nad projektem trwa 2-3 miesiące, terminy należy rezerwować z wyprzedzeniem co najmniej miesięcznym. 

∴ Ile kosztuje projekt wnętrza?

Wycena jest indywidualna zawiera się w granicach 180-250 zł/m2. Zapytaj o indywidualną wycenę swojego projektu

∴ Jakim budżetem na remont muszę dysponować?

Czy  przytłacza Cię nadmiar wyborów? Architekt uprości proces, proponując spójne i dopasowane do Ciebie rozwiązania, oszczędzając Twój czas na analizowanie i porównywanie opcji.

∴ Czy ma pani swoje ekipy?

Swoim klientom przekazuję kontakty do sprawdzonych ekip remontowo-budowlanych, stolarza, czy innych firm wykończeniowych/instalacyjnych oraz namiary na sklepy, gdzie można dokonać zakupów. Projekty realizuję polecając zaprzyjaźnione, sprawdzone ekipy ale nie są to moje ekipy na wyłączność. Są to niezależne podmioty gospodarcze.

W procesie wykańczania wnętrza uczestniczy co najmniej kilka zespołów:

1) roboty budowlane,

2) podłogi,

3) drzwi

4) schody

5) meble,

6) tkaniny

7) instalacje (kominek, ogrzewanie podłogowe)

8) alarmy

9) elementy domu inteligentnego,

10) ogrody zimowe.

Są to zespoły fachowców w swojej dziedzinie- współpracuję z nimi i przekazuję kontakty moim klientom.

Masz jednak wątpliwości.
A co jeśli....

∴ Jeśli efekt końcowy nie spodoba mi się?

Dzięki etapowaniu procesu projektowego redukujemy to ryzyko niemal  do zera. Na każdym etapie 3-4 miesięcznej współpracy masz kontrolę nad ustawieniem mebli, materiałami i wizualizacjami, co gwarantuje, że finalny projekt spełni Twoje oczekiwania.

∴ Jeśli wystąpią okoliczności zewnętrzne, które będą wymagały przerwania prac nad projektem?

Projekt jest realizowany etapami, więc w przypadku uzasadnionych powodów możemy wstrzymać jego realizację oraz wstrzymać dalsze płatności.

∴ Jeśli zdecyduję się na wprowadzenie samodzielnych zmian na etapie realizacji?

 Oczywiście, samodzielne zmiany na etapie realizacji są możliwe, jednak gdy architekt jest poinformowany o modyfikacjach w koncepcji lub wyborze alternatywnych materiałów, można uniknąć grubych błędów. Zmiana jednego elementu może pociągać za sobą kolejne, bez wiedzy architekta może doprowadzić do tego, że projekt „rozsypie się”. Dlatego ważne jest, abyśmy współpracowali i omawiali te decyzje również na etapie realizacji.

%

procentowy koszt projektu wnętrza

∴ Jeśli nie stać mnie na projekt wnętrza i współpracę z architektem wnętrz?

Jeśli uważasz, że nie stać Cię na współpracę z architektem, pamiętaj, że nie stać Cię na popełnienie licznych błędów. Możesz je zrobić nawet jeśli na co dzień zajmujesz się pracami wykończeniowymi: budowlanymi, instalacyjnymi czy stolarskimi. Projekt wnętrza wymaga wiedzy z wielu obszarów wykonawczych. Koszt zatrudnienia architekta wnętrz to w przybliżeniu 5% kosztów wykończenia, a ta inwestycja pozwoli Ci uniknąć znacznie wyższych wydatków związanych z błędami, które mogą wyniknąć z braku doświadczenia.

 

Współpraca z projektantką przebiegała gładko. Sami nie mieliśmy czasu na spotykanie się „w realu”, ze względu na opiekę nad dwójką małych dzieci. Projekt omawialiśmy zdalnie przez Microsoft Teams. Zaoszczędziliśmy dużo czasu na doborze sprzętów, które wybrała Pani Ania i były wybrane rozsądnie, bez nadmiernego obciążenia budżetu. Projektantka nigdy nie pośpieszała nas z wyborem i zawsze miała czas na przedyskutowanie wszystkich argumentów za i przeciw.

Łukasz i Kinga A.

Opinie są zbierane, weryfikowane i publikowane zgodnie z reguaminem opinii.