LOFT W NOWEJ IWICZNEJ

Loft co to za styl?

Wnętrza loftowe mają industrialny look nie bez powodu, ponieważ mieszkania w tym stylu powstawały na terenach poprzemysłowych, w dawnych halach poprodukcyjnych.

Moda na wnętrza loftowe rozpoczęła się od środowisk artystycznych (artyści otrzymali tam przestrzeń do jednoczesnej pracy i zamieszkania). Przykładowo na Manhattanie designerzy dostali przydział na swoje pracownie na terenach dawnych zakładów mięsnych. Moda szybko przyjęła się poza kręgami artystycznymi, tak że deweloperzy zaczęli budować budynki nowe, specjalnie wzorowane na tych pierwszych realizacjach.

Trzeba pamiętać o znaczeniu tego słowa po angielsku, które oznacza poddasze, strych lub górne piętro. Obecnie najczęściej jest tak określana dwupoziomowa powierzchnia mieszkalna.

Inspiracją do zaprojektowania tego domu w stylu loft w Nowej Iwicznej  była podróż właścicieli do Red Canyon w Arizonie (USA), gdzie dominują dwie nasycone barwy- pomarańcz (skały) oraz błękit (niebo). Z takiej inspiracji powstało wnętrze  z ceglaną czerwoną ścianą wysoką na 4,5 m, wykończone loftową czernią i  błękitnymi dodatkami. Na ścianach wiszą przepiękne fotografie zrobione przez pana domu.  Mieszka tu małżeństwo podróżników, utalentowanych pasjonatów fotografii.

Czy są jakieś kryteria jakie muszą spełniać pomieszczenia, aby można je było nazwać loftowymi?

Po pierwsze wnętrze loftowe powinno mieć ten industrialny look . Co to oznacza? Przykładowo wszelkie elementy konstrukcyjne czy przewody instalacyjne raczej pozostawiamy na wierzchu, nie ukrywamy ich ani nie obudowujemy.

Po drugie jak najwięcej otwartych przestrzeni- więc jeśli kuchnia to na pewno nie wydzielona tylko połączona z salonem. Nie oznacza to braku uporządkowania. Na otwartej przestrzeni organizujemy strefy np. dzienną, wejściową, garderobę ale nie dzielimy ich ściankami działowymi. Same meble pełnią często rolę quasi ścianek działowych np. ustawione na przeciwko siebie duża sofy i kilka foteli.  Charakterystycznym elementem w loftach są oczywiście schody ponieważ muszą połączyć kilka poziomów.

 

Jakie materiały stosować we wnętrzu loftowym?

Najbardziej oczywistym materiałem wykończeniowym w takim wnętrzu jest cegła. To się tak dobrze przyjęło w Polsce, że aż do znudzenia. Ale nie trzeba jej stosować wszędzie – wystarczy na 1 wybranej ścianie. Jeżeli cegła będzie na całej ścianie biegnącej przez 2 piętra warto aby była jasna lub bielona- zbyt ciemna zdominuje przestrzeń.

Rzeczy mogą, a nawet powinny mieć wygląd używanych ale mogą być uzupełnione nowymi designerskimi meblami prosto spod igły projektanta. W takim wnętrzu przeszłość spotyka przyszłość. W lofcie polerowana stal spotyka się z drewnem z recyklingu.

 

A jakie kolory?

Dominują szarości, biele, czernie. Brązy pochodzą od drewnianej podłogi i ceglastej ściany. Warto uzupełnić je o piękny, duży nowoczesny i kolorowy obraz, który na tym stonowanym tle będzie wyglądał szczególnie pięknie. Można też zaszaleć z innymi tkaninami jak poduszki. Trzeba jednak zastanowić się nad schematem kolorystycznym. Proponuję poszukiwania kolorystyczne zacząć od doboru odpowiedniego obrazu i tą tonację przenieść potem na pozostałe tkaniny. Tło do obrazu  utrzymać w schemacie szarości- bieli -cegły-metalu.

 

Co czyni wnętrze niezwykłym?

Oczywiście niepowtarzalność. Gdyby zastosować tylko i wyłącznie powyższe zasady każde loftowe wnętrze wyglądałoby tak samo. Chodzi o to aby wydobyć jego indywidualny charakter. Jeżeli chcesz mieć wnętrze jedyne w swoim rodzaju znajdź niepowtarzalny motyw czy mebel i wkomponuj go we wnętrze. To może być niezwykły rysunek czy graffiti, tapeta jedyna w swoim rodzaju albo rozlatujący się skórzany fotel klubowy, elementy wyposażenia restauracji, starej fabryki, czy nawet kina. U nas na targach staroci ciężko jest znaleźć takie rzeczy np. w porównaniu z Berlinem ale spokojnie kto szuka ten znajdzie.

 

Czy okna w pomieszczeniu loftowym wymagają specjalnego potraktowania?

Są to wnętrza dwupoziomowe z oknem zazwyczaj z dużym pionowym przeszkleniem i otwartym atrium o środku (jeszcze więcej przestrzeni). Jest czym oddychać.

Okna są trudne do zagospodarowania, ponieważ zazwyczaj są wysokości 2 kondygnacji, choć nie koniecznie. Ciężko wyobrazić sobie obsługę rolet w takich oknach bez pomocy silniczków. Pytanie czy nie wystarczą gołe okna? Moim zdaniem nie- zawsze będzie problem albo zbytniego przegrzania albo wyziębienia pomieszczeń z powodu braku przesłon.

Kolejnym elementem, dość trudnym do zaprojektowania, jest oświetlenie- ciężko jest dobrze doświetlić dużą przestrzeń i jednocześnie stworzyć atmosferę intymności. Takie wnętrza wymagają dużo wyczucia ze strony projektanta.

 

Jaka jest rada dla miłośników wnętrz loftowych?

To jest styl wymagający dużych przestrzeni zarówno jeżeli chodzi o powierzchnię jak i wysokość. Raczej nie polecam takiego rozwiązania w mieszkaniach jednopoziomowych, to nie wygląda naturalnie i ciężko jest odtworzyć niepowtarzalny klimat loftu. Tak więc loft tak ale w mieszkaniach dwupoziomowych i raczej charakter budynku powinien odpowiadać nastrojowi związanemu z loftem- nie zrobimy chyba loftu w leśniczówce? W projektowaniu wnętrz chodzi przecież o stworzenie nastroju, przeniesienie pewnej idei, scenografii do realnego pomieszczenia.

 

agsdi-grid-copy

PROJEKTY 2019

Zobacz komu pomogłam
zaprojektować wnętrze.